Városlista
2024. május 10, péntek - Ármin

Hírek

2013. Július 17. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: orientpress

Újabb felhők a magyar tőzsde felett

Újabb felhők a magyar tőzsde felett

„Szinte biztosra vehető, hogy a Richter után a Telekom is kikerül az MSCI feltörekvő piaci indexből, miközben jó esély van arra, hogy a Richter újból visszakerülhet. Amennyiben azonban a gyógyszeripari cég esetében mégsem születik pozitív döntés, akár a magyar országindex is megszűnhet. Ennek esélye ugyan kicsi, mégis érdemes óvatosan nyúlni a hazai részvényekhez és a forint eszközökhöz, amíg a kérdés eldől” – tanácsolja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az elmúlt 2-3 évben a vállalati szektort érintő különadók és a nyugdíjpénztárak javarészének megszűnése miatt a magyar tőzsde egyértelműen alulteljesített. A külföldi befektetők passzívabbak lettek, és a forgalom is esett az árfolyamokkal együtt, így 2010. május végétől a BUX index mintegy 20%-kal elmaradt az MSCI feltörekvő piaci indexhez képest. „Mindezek következménye az lett, hogy az MSCI indexszel kapcsolatban egyre többször merül fel a kérdés, mi lesz a magyar részvények, illetve az egész magyarországi részvénypiac sorsa. Márpedig ez azért különösen fontos, mert az MSCI feltörekvő piaci index a legfontosabb hazai benchmark, ez alapján érkezik messze a legtöbb tőke a hazai tőzsdére” – mondta el Horváth István.

A magyar országindexet jelenleg három részvény alkotja, éppen amennyi minimálisan elegendő az országindexhez. „Az elmúlt években adókkal sokat sújtott Telekom részvényeinek árfolyama azonban az elmúlt hónapokban olyan szintre zuhant, amely a cég piaci kapitalizációját erőteljesen visszavetette, veszélyeztetve ezzel az országindexben elfoglalt helyét. Abban az esetben viszont, ha a távközlési cég kiesik a blue chipek közül, és ez nagy eséllyel már augusztusban megtörténhet, úgy az MSCI a magyar országindex megszűntetése mellett dönthet” – hívta fel a figyelmet Horváth István.

Öröm az ürömben, hogy az elmúlt időszakban a Richter originális kutatásairól és a lakossági befektetők erőteljesebb bevonásáról érkező pozitív hírek miatt a részvények forgalma ismét emelkedni kezdett. Ez pedig azt jelenti, hogy a papír akár már a következő, novemberi döntés alkalmával újra visszakerülhet a blue chipek közé. „Véleményünk szerint tehát az a legvalószínűbb, hogy a Telekom helyére újra bekerül a Richter, így annak az esélye, hogy a magyar országindex megszűnik, szerencsére kicsi. A következmények azonban annál súlyosabbak lehetnek, mivel egyértelműen nagy tőkekivonást hozna, ami a tőzsdén és a forint esetében is nagy zuhanással párosulna. A befektetőknek így addig, amíg pont nem kerül a történet végére, tehát idén őszig, mindenképpen érdemes megfontoltan nyúlniuk a magyar részvénypiachoz és a forint eszközök esetében is óvatosság indokolt” – tanácsolja a befektetési szakember.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 10. 12:09, péntek | Belföld

KSH: 3,7 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak áprilisban, az egy évvel korábbi adatokhoz képest

Idén áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. Május 10. 12:06, péntek | Belföld

A KSH szerint olcsóbbak lettek az üzemanyagok itthon, a szomszédos országok áranál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 626, míg a régiós országokban 616 forint volt.

2024. Május 10. 06:00, péntek | Belföld

Hszi Csin-ping: Kína és Magyarország mindig barátok voltak

Kína és Magyarország mindig barátok voltak, de történelmük során most a legjobb a kapcsolat a két ország között - jelentette ki Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke csütörtökön Budapesten.

2024. Május 10. 06:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: támogatjuk a kínai békekezdeményezést

Támogatásáról biztosította az ukrajnai konfliktus lezárását célzó kínai békekezdeményezést csütörtökön, a Hszi Csin-ping kínai államfővel közösen tett sajtónyilatkozatában Orbán Viktor miniszterelnök.