Városlista
2026. július 31, péntek - Oszkár

Hírek

2015. Március 12. 06:00, csütörtök | Belföld
Forrás: onlinejogsebesz.hu

Haszonélvezet, ajándékozás, ingatlan

Haszonélvezet, ajándékozás, ingatlan

Haszonélvezet, ajándékozás, ingatlan témakörben segít ezúttal az onlinejogsebesz.hu! Ne feledje, joga van kérdezni!

Kérdés:

Tisztelt Jogsebész!
Segítséget szeretnék kérni. Édesapám anno az én nevemre vett egy tanyát Békés megyében és ő mint haszonélvező szerepelt. Viszont az ingatlant nem használjuk, mivel felkőltöztünk Sopronba. Édesapám nekiajándékozta az ingatlant egy ismerősének ajándékba, de erről semilyen papír nem készűlt. Azóta a tanyán az áramot kikötötték tartozás végett, mert az apám ismerőse nem fizette a számlát, de még mindig ott lakik és ott is szeretne. A kérdésem az lenne, hogy mit tudok csinálni ilyen esetben? A tanyára nem fizetek semmit se adót se semmit, nem tudom, hogy kéne e egyátalán fizetnem valamit. Gondolkoztam már töbféle megoldáson is. Pl írni egy szerződést hogy amennyiben átválalja az ingatlanon lévő tartozást úgy az övé az ingatlan. Vagy milyen megoldás lenne még? Válaszát és segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.

Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 5:39. §-ának (1) bekezdése alapján fő szabály szerint átruházással a dolog tulajdonosától lehet a tulajdonjogot megszerezni. Ennek megfelelően Ön, mint tulajdonos ajándékozhatja el az ingatlant, a haszonélvező nem. Ha az ingatlanra nem tart igényt, akkor azt más személyre átruházhatja (eladhatja, elajándékozhatja, stb.), amely következtében a tulajdonjoga megszűnik, és tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásban törlik. Az ingatlan ügylethez szükséges ügyvéd vagy közjegyző közreműködése.

Az áramszolgáltatóval tisztázni kellene, hogy az ingatlan, mint fogyasztási hely vonatkozásában mely felhasználót milyen összegben terhel áramdíj tartozás, mert nemcsak tulajdonos, hanem más felhasználó is köthet villamos energia vásárlási szerződést. Az adós személyének és a tartozás összegének ismeretében lehet megvizsgálni a további jogi megoldásokat.

A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.

A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!

Tisztelettel:
dr. Balogh Krisztina ügyvéd
onlinejogsebesz.hu

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 31. 15:00, péntek | Belföld

Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.

2026. Július 31. 13:00, péntek | Belföld

Dunamenti Erőmű: a meghibásodott blokk vasárnapra ismét rendelkezésre áll

A Dunamenti Erőmű (DE) meghibásodott blokkja vasárnapra ismét rendelkezésre áll - tájékoztatta az erőműtársaság csütörtök este közleményben az MTI-t.

2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld

Magyar Péter: átlátható környezetet teremtünk a vállalatoknak

Átlátható és korrupcióellenes környezetet teremt a kormány minden vállalatnak, azt szeretné, ha minél több befektető jönne Magyarországra Bajorországból is - mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten.

2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld

Figyelemmel kíséri a kassai roma családok áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi hivatala

Figyelemmel kíséri a két kassai cigány család áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi megbízottjának hivatala, ellenőrzi az információkat, és azok kiértékelése után nyilatkozat kiadását tervezi